Receptek
A 2000. évi millenniumi Csabai Kolbászfesztiválon Fő- és Életmű Díjat kapott Krajcsó Pál békéscsabai hentesmester receptje a VALÓDI CSABAI HÁZIKOLBÁSZ készítéséhez:
Hozzávalók:
10 kg sertéshús vegyesen (comb, lapocka, tarja, dagadó), ha nem elég zsíros, akkor kevés húsos szalonnával kiegészítjük. Legjobb a 150 kg-nál nehezebb, egy évesnél idősebb Mangalica-Berkshire, keresztezett sertés. 20 dkg édes, őrölt, házi paprika, 5 dkg erős, őrölt, házi paprika, 24 dkg asztali só, 3 dkg apróra vágott fokhagyma, 2 dkg fűszerkömény (egész).
A legjobb a vastag csabai kolbász készítésére a Karácsony előtti, már hideg idő. A korán reggel levágott disznót megperzseljük, tisztára mossuk, felbontjuk részeire, majd bevisszük egy disznóvágó asztalra. Kicsontozzuk, a húst kis kézi hajtású gépen, 6 mm-es tárcsán megdaráljuk és a fent leírt fűszerekkel még melegen összegyúrjuk. (Ilyenkor jobb a hús kötőereje, jobban összetart!) Gyúrás után kivisszük a hidegre, nagyon tiszta asztallapra terítjük széjjel, 10 cm vastagon. A mikor a hús már hideg, visszavisszük és 10-es, 20-as géppel, ami már tölcsérrel van ellátva, sertés vastagbélbe töltjük és bekötjük úgy, hogy minden szálat külön-külön füstölő botokra helyezhessünk. Majd a kamrában lévő kolbászállványra helyezzük. A kamra huzatos és plusz 6 foknál melegebb ne legyen! 48 óra múlva visszük a szellős füstölőbe, vagy szabadkéménybe. Hat napon át, lassan füstöljük, száraz bükkfa fűrészporral, arra nagyon vigyázva, hogy plusz 12 C foknál ne legyen magasabb a hőmérséklet! Füstölés után bevisszük a kamrába, ahol plusz 18 foknál érik. Három hónap alatt teljesen beérik a finom, valódi csabai vastag házikolbász.
Hurka / húrika
A csak enyhén megfőzött húst, tüdőt, szívet, kolbászba nem való húsokat, májat, szalonnát (összetétele a ház szokásainak megfelelő) apróra darálják. Fűszerezése só, őrölt bors, kockára vágott, megpirított vöröshagyma. A sós vízbe megfőzött rizst a nyárfából készült kisteknőben, keverik össze a töltelékkel. Abálják, majd zsírban megsütve teszik a disznótoros vacsora asztalára.
Böllér reggelije
Hozzávalók: 40 dkg. sertésdagadó, 30 dkg sertésmáj, 5 dkg zsír, 1 fej vöröshagyma, őrölt bors, só, majoránna, 4 tojás.
A dagadót nagyobb kockákra, a májat csíkokra vágjuk. Serpenyőben zsírt hevítünk, beletesszük a dagadót, megsózzuk, borssal fűszerezzük, és erős tűzön pirosra sütjük. Hozzáadjuk a vékony szeletekre vágott hagymát, és addig pirítjuk, míg a hagyma üvegesedni kezd. Ekkor beletesszük a májat, kevés majoránnával megszórjuk, és tovább pirítjuk. Ráöntjük a megsózott, és elkevert tojást, és lágy rántottává sütjük.
Tepsis disznótoros
Hozzávalók: 2 kg vegyes hurka, 1 kg friss kolbász, 2,5 kg burgonya, 4 nagy fej vöröshagyma, 5 gerezd fokhagyma, 4 dkg liszt, 2 evőkanál pirospaprika, 5 dl tejföl, 10 dkg zsír, 1 teáskanál törött fekete bors, 2 csapott evőkanál só.
A burgonyát meghámozzuk, és nagyon vékony karikákra vágjuk. A lisztet összekeverjük a sóval, a borssal és a pirospaprikával, és úgy szórjuk meg vele a nyers burgonyát, hogy azt mindenütt érje. Nagy tepsibe vagy tűzálló tálba terítjük a lisztes-fűszeres burgonyát, rákarikázzuk a tisztított vöröshagymát, rámorzsoljuk a szétzúzott fokhagymát, majd sorban, egymás mellé ráfektetjük a hurkát és a kolbászt. Rálocsoljuk az olvasztott zsírral elkevert tejfölt, és alufóliával lefedve, előmelegített forró sütőben közepes lángon két óra hosszat sütjük. Ez az egyszerű étel, csípős csalamádéval vagy ecetes paprikával a legfinomabb.
Cigánka
Talán a legspeciálisabb csabai disznótoros étel. Nevét onnan kapta, hogy a 19. században még a májat el nem fogyasztó csabai gazdák a kolduló cigányasszonyoknak (cigánka) adták. Majd később rájöttek: ha a májat megdarálják, hozzáadnak azonos mennyiségű bekevert kolbászhúst, egy tojást, kevés abált szalonnát, apróra vágott vöröshagymát, esetleg egy kevés főtt rizst, ezt összekeverik és a tölteléket a háj hártyájába tekerve, göngyölve töltött káposzta nagyságú, de laposabb táskákat készítenek. Ezeket zsiradékban kisütik és hagymás tört krumplival csodálatos étel.
Velőleves / mozgócska
A feldarabolt gerincet enyhén sózott hideg vízbe téve főzni kezdik. Fél-fövéskor sárgarépával, petrezselyemmel, zellerrel bezöldségelik, néhány babérlevéllel, egész borssal fűszerezik, majd paprikás rántással berántják, és ecettel ízesítik. A velőt és a vesét külön-külön vízben megfőzik. A tányérok aljára néhány száraz kenyérszeletet (snitke) helyeznek, erre teszik a felszeletelt velőt, vesét, majd egy kevés őrölt borssal meghintik. A leveshez tejfelt is tesznek és rászedik az így elkészített tányérokra, aztán a leves tetejére ízlés szerint hagymát szeletelnek.
Orja leves
Hozzávalók: Sertés-orjacsont 2 kg, sárgarépa, petrezselyemgyökér, zeller, kelkáposzta, karalábé, vöröshagyma, fokhagyma, finommetélt só egész bors paradicsompüré ecetes torma Hideg vízben feltesszük főni az előkészített darabolt sertés-orjacsontot. Amikor felforr, lehabozzuk, bezöldségeljük, ízesítjük. Tálaláskor finommetéltet és ecetes tormát kínálunk hozzá.
Töltött káposzta / sárma
Hozzávalók: fél kilónyi már bekevert kolbászhúshoz (ez a lényege!) fél marék megmosott rizst, 1 tojást, késhegynyi őrölt fekete borsot, és kis sót tesznek, összekeverik és a hordós (savanyú) fejeskáposzta puha leveleibe, tekerik. Nagy fazékban, aprókáposztával együtt, vízzel felöntve főzik, majd zsírral, liszttel, paprikával, vöröshagymás rántással berántják. Ha felforrt, tejfelezik és tálalják.
Sült oldalas párolt káposztával
Hozzávalók: Sertés oldalas, só, fokhagyma, vöröshagyma, olaj, lilakáposzta, kristálycukor, ecet, köménymag.
A sertés oldalast előkészítjük, formázzuk. Ízesítjük sóval, köménymaggal, forró olajjal meglocsoljuk, egész fokhagymát és cikk-vöröshagymát teszünk mellé, majd sütőben locsolgatva készre sütjük. A lila káposztából hagyományos módon párolt káposztát készítünk.
A sült fehérpecsenyével és oldalassal gazdagított disznótoros asztalon a húsokhoz uborkát, káposztával töltött paprikát, savanyított görögdinnyét és befőttet kínáltak. Sajátosan finom a savanyúságként eltett szilva, alma és körte.
A vacsora a sült tésztákkal fejeződött be. Lekváros, vagy túrós kelt tésztából készült kifli, lekváros, diós, mákos tekercs, vagy hájas kifli, hájas krémes következett.
Disznótoros pörkölt köményes burgonyával
Hozzávalók: Sertés lapocka (csont nélkül) 1kg, sertés csülök (csont nélkül) 70 dkg, sertés comb (csont nélkül) 30 dkg, zsír, vöröshagyma, fokhagyma, só, fűszerpaprika, köménymag, paradicsompüré, paprika, paradicsom, burgonya.
A disznótoros pörkölt elkészítése megegyezik a sertés pörköltével, csak fűszeresebb. Burgonyából cikkekre vágott hagyományos sós burgonyát készítünk, amit egész köménymaggal ízesítünk.
Böllérmáj
Hozzávalók: 60 dkg máj, 1 ek. zsír, 40 dkg velő, 2 fej hagyma, 1 ek. lecsó, 1 ek. paprika, 1/2 kk. őrölt kömény, só.
A májat 7/8 mm vastag szeletekre vágjuk. Az apróra vágott hagymát a zsírban aranysárgára pirítjuk, hozzáadjuk a paprikát, elkeverjük és beletesszük a májszeleteket. Megkeverjük, majd néhány perc múlva kevés vízzel felöntjük, majd lefedve kis lángon pároljuk, miközben időnként kevés vizet öntünk alá. 20 - 25 perc után hozzáadjuk a lecsót, borsozzuk, majd beletesszük a lehártyázott velőrózsákat. További 15 percig főzzük és csak a végén sózzuk. Sósburgonyával tálaljuk.
Disznósajt
Hozzávalók: 1 fej, 1 kg toka, 70 dkg zsíros hús, 1 nyelve, 50 dkg bőrke, 1 kg zsír, 6 gerezd fokhagyma, 2 dkg őrölt bors, 5 dkg paprika, 10 dkg só.
A húsokat a nyelvvel, szalonnával, bőrkével együtt annyi hideg sós vízbe tesszük fel, amennyi ellepi. Lassú tűzön puhára főzzük, majd kicsontozzuk. A főtt húsokat a szalonnával együtt vékony szeletekre vágjuk. A fokhagymát összezúzzuk, majd a sóval és a fűszerekkel együtt a húscsíkokhoz adjuk. Alaposan összedolgozzuk. A gyomorba töltjük. Bevarrjuk, majd 90 fokos vízbe helyezve 1 órán át lassú tűzön abáljuk. Kivéve megszurkáljuk, Két deszkalap közé helyezve, majd követ rátéve másnap reggelig préseljük. Frissen fogyasztható, hideg füstön felfüstölve hetekig is eláll.
Kocsonya
Hozzávalók: 2 kg láb, csülök, bőrke, 5-6 fej hagyma, 4 fej fokhagyma, 2 ek egész bors, só, paprika.
Egy nagy fazékban, hideg vízben (adagonként kb. 4 dl) odateszem a megtisztított húsféléket, a sóval és a fűszerekkel együtt. Puhára főzöm. Tetejét kicsi állás után lezsírozom, a levét tányérokba szűröm, a húst lecsontozva elosztom a tányérokba. A kocsonya tetejét dermedés után paprikázom.
Zsírsütés, tepertő, töpörtő, töpörtyű, pörc
A szalonnának nem való és a töltelékáruból kikerülő zsírt kiolvasztjuk, kisütjük. Habár az egészséges táplálkozás mást diktál, azért még nagy jelentősége van mind a zsírnak, mind pedig a töpörtyűnek. A zsírszalonnát kb. 2x2 cm-es kockákra vágjuk. A zsírsütő edénybe tegyünk alá egy kevés vizet. A sütés befejezése előtt 5 perccel egy merőkanálnyi hideg vizet öntünk az edénybe, majd gyorsan lefedjük. Így ropogós lesz a töpörtyű.
- A töpörtyűt nem nyomjuk nagyon ki, csak szűrőkanálba téve egy merőkanál hátával "módjával".
Hagymás vér
Hozzávalók: 4-5 liter disznó- vagy marhavér, 2-3 kávéskanálnyi őrölt bors, 3-4 tetézett evőkanálnyi zsír, 3-4 közepes fej hagyma, só.
A vért tisztán kell meggyűjteni, kimosni nem lehet. Ha friss, félreteszem megaludni. Azután feldarabolom, és kevés babérleveles vízben félig megfőzöm, megabárolom. Zsírban sok hagymát pirítok, és a vért még kisebb darabokban belevágom. Fedő alatt gőzölöm, sütöm. A són kívül borssal is meghintem bőven. Kenyérrel fogyasztjuk. "
Abált szalonna
Hozzávalók: 1 kg toka- vagy hasaalja-szalonna, 2 ek. pirospaprika, kg-onként 3-4 gerezd fokhagyma, só.
A szalonnát sós vízben, vagy abalében puhára abálom, majd még melegen beszórom pirospaprikával, illetve vágott fokhagymával.
Fehér sózott szalonna
A disznóvágás után a szalonnát hagyjuk lehűlni. Kilogrammonként 10 dkg sót számítva, egyenletesen bekenjük a nagyobb darabokban hagyott szalonnát. Ez a szalonnafajta hűvös, szellős helyen akár 6-8 hónapig is eláll.